Ezt az útmutatót azoknak ajánlom akiknek fogalmuk sincsen a fociról, de szeretnék, hogy legyen. Pontról pontra elmagyarázom (bárkinek érthetően), hogy mit hogyan kell tenni, ahhoz, hogy valamennyit értsél a focihoz, a szabályokról mondjuk nem lesz szó, ez a gyakorlati „óra”. Jelzem ez a nagyon-nagyon alapokat mutatja meg, de folyt. köv.
Valamit az eredetről:
A labdarúgás ősét az angliai utcákban játszották a XIV. században, de a durvasága miatt betiltották. Egyes feltételezések szerint már az inkák is játszottak hasonló játékot, szóval a foci nagyon régi játék!
A pálya: A szabványos pálya 90-120 méter hosszú és 49-90 méter széles. A sarkaiban zászló található. A pálya általában mésszel esetleg krétaporral van megrajzolva.
És Akkor Most:
És íme, ez a gömbölyű izé a labda amivel abba a fehér keretbe kell betalálni.
A kapus az egyetlen olyan játékos aki a saját tizenhatosán belül megfoghatja a labdát. Általában a ruhája ki van bélelve mert vetődésnél a föld különböző sérüléseket okozhat. A kezén pedig kesztyűt visel, ami védi a kezet és mivel tapad, könnyebb vele megfogni a labdát. Íme egy kapus:
a passzolás.
A labda továbbításának több módja lehet. Az első és legfontosabb a belsővel való továbbítás.
Ilyenkor a lábunk belső részével (ami a másik lábunk felé van) rúgjuk meg a labdát. (Fontos! Rúgjuk, és nem toljuk, mert akkor a passz erőtlen lesz és nem jut el a társhoz.
A passzolás egy másik, nehezebb módja, ha a lábunk külső részével passzolunk. Ilyenkor a labda kifelé fog csavarodni, ezzel könnyen megtréfálhatjuk az ellenfél védőit.
A fejes:
Fejelni a homlokunkal kell! Ez a legfontosabb. Mert ha az orrunkkal, vagy a fejtetőnkkel fejelünk az nem lesz pontos és még fáj is. Alapvetően három fajta fejes létezik.
1. A lábunk a földön van, tehát helyből fejelünk.
2. Felugrunk ( függőlegesen leszünk a levegőben) és így juttatjuk el a labdát a társunkhoz.
3. Előrevetődve fejelünk.( ilyenkor a felsőtestünket előredobjuk, hogy a testünk szinte vízszintesen legyen a levegőben. Kétségtelenül ez a leglátványosabb.
A labdalevétel:
Ez kétségtelenül döntő minden helyzetben. A labdát tulajdonképpen bármelyik testrészünkkel le tudjuk venni. Én általában azért megpróbálom a lábamat használni erre a célra. A lényeg, hogy a lábunkat ne feszítsük be hanem lazán tartsuk és a labda sebességét tompítsuk úgy, hogy a labda érkezésekor a labdával együtt a lábunkat is vigyük hátra, persze kisebb sebességgel, amíg a labda meg nem áll.
Remélem segítettem, de mint mondtam a folytatás hamarosan jön! Addig is jó focizást!
Mr. K. Pedro